Biography of H.E. Stéphane Crouzat [fr]

JPEG

H.E. Stéphane Crouzat

Took office on 23rd June 2017, presented his letters of credence on 5 September 2017

Born on June 1, 1964

Career

- Aug 2014 - May 2017 : Ministry of the Environment, Energy and the Sea, in charge of International Climate Relations: Diplomatic Advisor to Minister Ségolène Royal

- May-July 2014 : Ministry of Ecology, Sustainable Development and Energy, Directorate for European and International Affairs: Deputy-Director for Climate Change and Sustainable Development

- 2011-2014 : Ministry of Foreign Affairs, European Union Directorate: Deputy-Director for Central and Eastern European and Baltic Countries

- 2008-2011 : Permanent Mission of France to the United Nations, New York: Press Counsellor / Spokesperson and Coordinator for EU-related matters

- 2005-2008 : French Embassy in Warsaw: Cultural and Cooperation Counsellor and Director of the Institut Français de Varsovie

- 2003-2005 : Ministry of Foreign Affairs, European Union Directorate, External Relations Bureau: Desk Officer in charge of EU-Balkans Relations and Euro-Mediterranean Partnership

- 2001-2003 : Ministry of Foreign Affairs: Directorate for Economic and Financial Affairs, Bureau for International Financial Relations: Desk Officer

- 1993-1997 : Institut Français d’Ecosse, Edinburgh: Director

- 1990-1993 : Association française d’action artistique (AFAA) : Desk Officer

- 1988-1990 : French Embassy in Jakarta, Indonesia: Linguistic Attaché (National Service)

Education

- 1999-2001 : Ecole Nationale d’Administration (ENA, class of 2001 "Nelson Mandela")

- 1992 : Agrégation in English (Ministry of Education)

- 1988 : Sciences-Po Paris, degree in International Relations

- 1981-1985 : Masters in English Studies, Paris III University; Humanities, Paris

Twitter : @stephanecrouzat

Published on 12/09/2017

top of the page